Gerçeğin tanımını arıyorum bir süredir. Buluyorum da… Ne tuhaftır ki gerçek olduğu yerde durmuyor, bir süre sonra değişiveriyor. Bir de bakıyorum benim gerçek dediğim başkasına gerçek gelmiyor. Nedir bunun açıklaması?

Herkesin gerçeği kendinedir. Peki bunu kişiye göre değiştiren nedir? Gerçek dediğimiz şey; ALGI derecesine göre değişir. Yani bize zarar veren bir olay başkasına aynı zararı vermeyebilir ya da aynı etkiyi yapmayabilir. Hayat nasıl bakarsam öyledir. Yani algım benim gerçeğimdir. algılamayı kişinin eğitimi, deneyimleri, inançları ve kültürü etkiler. Uyaranın, aynı olmasına rağmen algılamanın farklı olması, algı ile gerçek arasındaki farktan kaynaklanır. Bu mucizevi bir unsurdur aslında. Mademki algı her şey, o zaman algımı değiştirirsem her şeyi değiştirmiş olurum.

NLP tekniklerini duymuşsunuzdur. Bu tekniklerde de beyni olumlu bakışaçısına odaklamayı, yanlış inanç kalıplarını, geçmişte yaşadığımız olaylara yüklediğimiz anlamları değiştirerek olayı değiştiremesek bile biz de bıraktığı etkiyi dönüştürebileceğimizden bahseder. ‘Kötü’ diye nitelendirdiğimiz şey o düşünceye yüklediğimiz anlamdır. Maddi sorunlar yüzünden intihar etti dediğimiz kişiye intihar ettiren sebep maddi sıkıntılar değil, maddi sıkıntılara yüklenen anlamlardır.

Herhangi bir olayı algılayışımı fark edip algımı daha sağlıklı yönetebilmek için NLP eğitimlerinde ve birçok kaynakta geçen uygulaması oldukça basit bir teknikten bahsetmek istiyorum:

Bu teknikte üç pozisyon vardır. Bunlar birinci, ikinci ve üçüncü pozisyon olarak bilinir.

Birinci pozisyonda kendi vücudunuz içerisindesinizdir. Dışarıya kendi gözlerinizle bakarsınız, olayları kendi bakış açınızdan görürsünüz.

İkinci pozisyonda olmak dünyaya bir başkasının gözüyle bakmaktır. Bir şeyin başka bir insan için nasıl olabileceğini hayal etmektir.

Üçüncü pozisyon, içinde bulunduğunuz olaylara dikkatli bir gözlemcinin bakış açısıyla bakmayı, duvarda bir sinek olmayı gerektirir. İçinizdeki "bilge kişinin" görüşlerine ya da yorumlarına müracaat etmek demektir.

Bu üç farklı algı pozisyonu sayesinde olaylara 3 ayrı pencereden bakmış oluruz. Farklı algı pozisyonlar yaşamakta olduğunuz durumdan bir anlığına kurtulup olaylara farklı bir şekilde bakabilmenizi mümkün kılar. Farklı bilgilere ulaşmanıza izin verir.

Algımı yönetmeyi başarabilirsem hayatımı yönetme becerisi kazanmış olurum. Algımı yönetebilmek için de motive olmalı ve duygularımın sesine kulak vermeliyim. O an ne yaşıyorum? Orda neler oluyor? Benim içimde neler oluyor? Olduğunu sandığım şeye o anlamı ben yüklüyor olabilir miyim?

Tüm bu sorulara cevap bulurken bile yaşadığımız farkındalık algımıza müdahale etme olasılığımızı artırır.

Olayları anlamlandırırken çoğu kez abartma , çarpıtma , genelleme yollarına başvururuz. Böyle yaparak karşı tarafın algısını da yönlendirmiş oluruz. Sözde olanı anlatıyoruzdur oysa anlattığımız kendi algımızdan başka bir şey değildir. Yani algıyı yönetme sadece kendimize karşı değil çevremize karşı da uyguladığımız bir yöntemdir. Çalışanlarının algısını yapıcı olarak yönetmeyi başaran kurumların ne kadar başarılı olduklarını hayranlıkla takip ediyorum. Kurumsal algıya yönelik eğitim aldıran yöneticiler iş hayatında kurumsal algı yönetimini kavramış yöneticileridir.

Algı yönetimi bireyden başlayarak tüm evrene yayılan farkındalıkla, sağlıklı uygulanırsa sihirli sonuçlara götürecek bir tekniktir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Özlem Kavuran 2018-01-20 20:15:33

Teşekkür ederim. Farkındalığımızı artırmak için anlatmaya devam edeceğim enerjim yettiğince

Avatar
Nedret Akar 2018-01-20 09:04:57

Toplumun her kesiminin anlayacağı bir dilde yazmışsın . Bu ALGI TANIMINI OKUYAN HERKES, KENDİNİ AYNADA GÖREBİLİR. Eline sağlık, ÖZLEM ÖĞRETEN'im...

Avatar
RABİA 2018-01-19 00:33:09

mükemmel bi̇r anlatimmm teşekkür ederiz özlem hocam..