HAKAN GÖKSEL
HAKAN GÖKSEL
16 Eylül 2020 Çarşamba 17:03
Bakanlık BİM'e özel üretilen balda sahtelik tespit etti

Tarım ve Orman Bakanlığı, ilaç etken maddesi karıştırılan, taklit ve tağşiş (içine başka madde karıştırılan) yapıldığı tespit edilen ürünlerin ve firmaların listesini kamuoyuyla paylaştı. Paylaşılan ürünlerden birinin, Türkiye’nin en çok tercih edilen ucuzluk marketlerinden BİM’de satılan bir bal olduğu anlaşıldı.

Balarısı Gıda San. Tic. A.Ş. tarafından üretilen Balkaşık Süzme Çiçek Balı (850 gr.) ürününde “C4 Şeker Oranı, Protein ve Hambal Delta C13 değerleri arası fark” sebepli uygunsuzluk tespiti yapıldı.

Söz konusu ürün, BİM’in özel ürünleri arasında yer alıyor ve sadece BİM için üretilip bu mağazalarda satılıyor.

BALDA SAHTECİLİK

Balda yapılan sahteciliğin ve taklitçiliğin tespit edilmesi için C13 ve C4 analiz yöntemleri bugün uluslararası alanda kabul görmüş ve çok etkili yöntemler.

Söz konusu ürün, BİM’in özel ürünleri arasında yer alıyor ve sadece BİM için üretilip bu mağazalarda satılıyor.

BALDA SAHTECİLİK

Balda yapılan sahteciliğin ve taklitçiliğin tespit edilmesi için C13 ve C4 analiz yöntemleri bugün uluslararası alanda kabul görmüş ve çok etkili yöntemler.

Yukarıda sözü edilen tebliğe göre çiçek balında, protein ve ham bal delta C13 değerleri arasındaki fark eksi 1 veya daha pozitif, protein ve ham bal delta C13 değerlerinden hesaplanan C4 şekerleri oranı ise en fazla yüzde 7 olmak zorundadır. Bu değerlerin üzerinde bulunan bal, taklit edilmiş veya içinde farklı maddeler katılmış bal anlamına gelmektedir.

2012 yılından itibaren Tarım ve Orman Bakanlığı taklit ve tağşiş yapıldığı tespit edilen ürünleri ve firmaları kamuoyuna duyuruyor. Son 8 yılda ifşa edilen ürün sayısı 3 bin 605 parti olurken, firma sayısı da bin 609’a yükseldi.

CEVAP HAKKI

Habere konu olan şirket yasal vekilleri aracılığıyla konuyla ilgili cevap hakkını ve mahkeme başvurularını Dosyahaber ile paylaştı. Şirketten Gelen Cevap ve Düzeltme metni şöyle: 

T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI TARAFINDAN İLAN EDİLEN 15.09.2020 TARİHLİ TAKLİT VE TAĞŞİŞ LİSTESİNDE YAYINLANAN MARKAMIZ HAKKINDA BAŞLATILAN HUKUKİ SÜREÇ HAKKINDA


İlgili idari işleme (ifşa listesinin yayınlanması) karşı hukuka aykırı olduğu iddiası ile tarafımızca Ankara 17. İdare Mahkemesi’nde açılan iptal davasında yürütmenin durdurulması kararı verilmiş; karar davalı Bakanlık tarafından istinaf edilmiştir. Üst mahkeme olan Ankara Bölge İdare Mahkemesi 10. İdari Dava Dairesince değerlendirilen itiraz haksız bulunarak yürütmenin durdurulması kararı onanmıştır. Böylece idarenin yaptığı işlemi geri alması yani mahkemece verilen yürütmenin durdurulması kararını uygulaması zorunluluğu gündeme gelmiştir. Bu doğrultuda Bakanlığa başvurularak ilgili internet sitesinde markamızın taklit ve tağşiş listesinden çıkarıldığına dair duyuru yayınlanması talebi iletilmiştir. Talebimize Bakanlık Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünce verilen cevapta söz konusu yürütmenin durdurulması kararının uygulanmasını teminen Bakanlığın icracı birimi olan Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü ile yazışmaların yapıldığı, izlenecek yol hakkında bilgi verildiği ve bu kapsamda ilgili duyurunun yayınlanacağı bildirilmiştir. Gelinen noktada hukuk mücadelemiz olumlu sonuç vermiş ve sahte bal ürettiğimiz iddiası ile hakkımızda yapılan tüm haber ve haksız uygulamalara yasal yollarla cevap verilmiştir. Ürettiğimiz ürünlerin sahte olmadığı da böylece kanıtlanmıştır. Bilgilerinize arz ederiz.
 

Dosya Haber

Son Güncelleme: 15.03.2021 22:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.