HAKAN GÖKSEL
HAKAN GÖKSEL
22 Ocak 2018 Pazartesi 14:13
Afrin Operasyonu'nun 3. gününde dakika dakika yaşananlar

DAKİKA DAKİKA AFRİN'DE YAŞANANLAR

20: 40 Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Zeytin DalıHarekatı'nda, TSK'nın desteğiyle Afrin'in doğusundaki Azez'den ilerleyerek ele geçirilen stratejik önemdeki Burseya Dağı'ndan çekildi. Çatışmalar dağın eteklerinde devam ediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri ise terör hedeflerini topçu ateşiyle vuruyor. 

Afrin'in kuzeyinden giren TSK ve ÖSO unsurlarının ise Bülbül beldesine bağlı Şeyh Badi, Marso ve Haftar köylerini de terör örgütünden arındırdı. ÖSO'nun operasyon sırasında 2 PYD/PKK'lıyı esir aldığı öğrenildi. 

BURSEYA DAĞI'NIN ÖNEMİ

Yeni Şafak'ın haberine göre ise stratejik bölgede operasyonun daha sonraki aşamalarında kontrol sağlanması planlanıyordu. Bölgede ABD tipi gözetleme kulesi ve örgütün eğitim kampları var. Burseya Dağı hem Kilis il merkezi hem de muhaliflerin kontrolündeki Azez'e bakan konumu nedeniyle kritik bir noktada. 

18.30 Kilis’e roketlerin atıldığı Darmık Dağı'nın Afrin tarafındaki bölümü Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından abluka altına alındı. Bölgede yoğun top atışları ve çatışmalar sürüyor. Gülbaba (Martavan) Hudut Tabur Komutanlığına bağlı birlikler tarafından fırtına obüs topları, tanklar, Çok Namlulu Roketatarlar (ÇNRA) ile karadan PYD mevzileri vurulurken, zaman zaman savaş uçakları da dağlık alanı bombalıyor. Top atışları ve çatışmaların sürdüğü bölgeye vatandaşlar yaklaştırılmıyor.

17.30 Azez'deki ÖSO güçleri, Afrin'de terör örgütü PYD denetimindeki Maranez, Minnag, Ayn Dakka ve Cabel Bursiya bölgelerine yaklaştı. Yer yer birkaç yüz metre uzaklıkta cepheler oluşturan ÖSO güçleri, özellikle geceleri PYD'li teröristlerin saldırılarını da anında karşılık vererek püskürtüyor. Özellikle Cabel Bursiye bölgesinde konuşlu ÖSO güçleri, PYD'li teröristlerin bulunduğu bölgeyi ağır silahlarla ateş altına alıyor. Aynı zamanda teröristlerin bulunduğu bölge Türkiye sınırında konuşlu bulunan birlikler tarafından Fırtına obüsleri ile ateş altına alınıyor.

ÇOK KRİTİK DAĞ ELE GEÇİRİLDİ

16: 51 TSK ve ÖSO, Afrin'in doğusundaki Azez'den öğle saatlerinde başlattığı saldırıyla Burseya Dağı'nı tamamiyle kontrol altına aldı. Burseya Dağı'nda en az 10 terör örgütü YPG üyesinin yakalandığı iddia ediliyor. Terör örgütü, Burseya Dağı'nın hem Kilis il merkezi hem de muhaliflerin kontrolündeki Azez'e bakan konumu sayesinde bu bölgelerdeki sivilleri havan, top ve füze saldırılarıyla hedef alıyordu. Hava saldırılarıyla başlayan harekatın 3. gününde toplam 15 nokta örgütten kurtarılmış oldu. TSK ve harekata destek veren Özgür Suriye Ordusu güçleri, dün de Afrin'in kuzey, kuzeybatı ve batı yönlerinden ilerleyerek Raco ve Bülbül beldelerine bağlı Şenkal, Kurni, Bali, Edamanlı köyü ile Kita, Kordo ve Bibno çiftlikleri, Suriye Tel Tepesi ile 240. Tepe isimli noktaları ve iki tepeyi daha ele geçirmişti.

AZEZ'DEN  YENİ CEPHE AÇILDI

AA'nın geçtiği habere göre Türk Silahlı Kuvvetleri, Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin bölgesinin doğusundaki Azez'den operasyon başlattı.  AA muhabirleri, Harekat'ın 3. gününde TSK'nın Afrin'in doğusundaki Azez'den de operasyon başlattığını, kara unsurlarının hedef topraklara girdiğini bildirdi. Operasyonda çok sayıda ÖSO unsuru da yer alıyor.

BURSEYA DAĞI VURULDU

Bu arada TSK'ya ait savaş uçakları, Afrin için fiziki korunma sağlayan stratejik önemdeki Burseya Dağı'nda yuvalanan terör hedeflerini vurdu. Bu arada, sınır hattındaki TSK birlikleri de Cinderis beledesinde Celeme, Hemidiyye, Haclar, Freriye ve Tel sellür köylerindeki PYD/PKK mevzilerini topçu atışına tutuyor. 

AA'nın geçtiği son dakika haberine göre Türk Silahlı Kuvvetleri, Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin bölgesinin doğusundaki Azez'den operasyon başlattı.

SON DAKİKA:  AA'nın geçtiği habere göre Türk Silahlı Kuvvetleri, Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin bölgesinin doğusundaki Azez'den operasyon başlattı.  

13:40 Hatay’ın Hassa ilçesinin sınıra sıfır noktasına tank ve ağır zırhlı araçlarla yığınak yapan TSK’nın kara birlikleri, saat 13.00 sıralarında son hazırlıklarını tamamladı. Askerler araçlarına binerken, tanklar da çalıştırıldı. Eller tetikte bekleyen askerlerin büyük bir bölümü saat 13.40’da Türkiye ile Suriye sınırına çekilen duvardan açılan bölümünden Suriye’ye geçiş yaptı. ÖSO birlikleri de kollarındaki sarı bantlarla yaya olarak tanklarla birlikte Suriye’ye geçti.

4 NOKTA DAHA ELE GEÇİRİLDİ

13:30 Özgür Suriye Ordusu, Afrin'in kuzeyinde 4 noktanın daha terör örgütünden alındığını duyurdu. 

13.33 Hatay'ın Suriye sınırındaki Kırıkhan ilçesinde Kaletepe Karakolu ile AFAD çadırlarının bulunduğu bölgeye, Afrin'deki teröristler tarafından atılan bir roket düştü. Bölgeye ambulanslar sevk edildi. Olayda can ve mal kaybı yaşanmadığı öğrenildi. Olay sonrası askerler roketin düştüğü yerde inceleme yaptı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), Suriye'nin Afrin bölgesinde terör örgütü PYD/PKK tarafından işgal edilen alanlara yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı devam ediyor. Askeri birlikler, Kilis Öncüpınar Sınır Kapısından Azez bölgesine geçti.

12.55 Kilis’te konuşlu bulunan sınır birlikleri tarafından fırtına obüs ve çok namlulu roket atarlar ile Suriye'nin Afrin bölgesindeki terör örgütü PKK/PYD mevzileri vurulurken, top atışlarının sesleri kent merkezinden duyuluyor. Sınır hattında yoğun sis nedeniyle göz gözü görmüyor. Rüzgarın etkili olduğu bölgede sınır hattına kimse yaklaştırılmıyor.

12.10 Suriye sınırındaki Haseke kentine bağlı Resulayn ilçesindeki PKK/YPG'li teröristler, Ceylanpınar ilçesine tüfekle taciz ateşi açtı. Açılan ateşle sınırda nöbet tutan 1 asker, omzundan yaralandı. Hafif yaralı asker, Ceylanpınar Devlet Hastanesi'ne götürülerek, acil serviste tedaviye alındı. Olayın ardından sınırda görevli askerler, PKK/YPG'li teröristlerin bulunduğu bölgeyi ateş altına aldı.

11:00 NATO Genel Sekreter Yardımcısı Rose Gottemoeller Türkiye'ye geldi. Açıklamada, "Ülkemizi ziyaret etmekte olan NATO Genel Sekreter Vekili Rose Gottemoeller’in Bakanlığımızda Bakan Yardımcımız Büyükelçi Ahmet Yıldız, Sayın Müsteşarımız ve Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Kaan Esener ile görüşmeler gerçekleştirmesi öngörülmektedir" denildi.

09.55 Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Suriye'deki terör hedeflerine yönelik operasyonların sürdüğü bölgeye Kilis'ten top atışları yapılıyor.

'TERÖR ÖRGÜTÜNÜN CANI YANDI'

09:33 Sınırda harekatı takip eden güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, hurriyet.com.tr'ye dün Kilis ve Reyhanlı'ya yönelik düzenlenen saldırıları yorumladı. Ağar, terör örgütünün Grad ya da Katyuşa tarzı füzeler attığını değerlendiriyor. Ağar, "YPG-PKK, daha önce de Katyuşa ve Grad füzeleriyle saldırdı. Peki bunları neden yapıyor? Terör örgütü canı fena yandığı için mücadeleyi manipüle etmek için yapıyor. DEAŞ'ın da benzer refleksleri oldu. Bu durum harekatın ne kadar elzem olduğunu gösteriyor. Terör örgütlerinin ilk tahrik olduğunda, ilk fırsatı bulduğunda Türkiye'yi hedef alacağını gösteriyor. Bu saldırılar, şu ana kadar yapılan harekatın canlarını yaktığını, bu nedenle sivil hedeflere saldırdıklarını gösteriyor. Örgüt aynen geçmişte olduğu gibi her an sivillere saldırma potansiyeli taşıdığını gösteriyor... Katyuşa ve Grad'ların menzilleri havana göre çok daha uzun. Grad'larda füze motoru olanların menzili daha da artıyor."

OPERASYON NASIL GİDİYOR?

"Türk Silahlı Kuvvetleri dağlık bölgeleri ele geçirmek istiyor. Orada DEAŞ varlığı da var. Dağlık alanlar temizlenirse terör tehlikesi azalır. Buralar ele geçirilirse harekat kolaylaşacak. Hem de terörün Türkiye'ye karşı ürettiği tehdidi ortadan kaldıracağız. Uçakların saldırıları derinlikli olarak devam ediyor. Hava akınlarının hem şu anki harekata yönelik boyutu var, hem bundan sonraki harekata etkisi var. Derinlikli harekatla terör örgütünün ikmal yolları, cephanelikleri, örgütün eğitim alanlarının yanı sıra var olduğu alanlar da vuruluyor. Harekatı doğrudan etkileyen örgüt hedefleri de vuruluyor. Yapılan çatışmalarla örgütün görünmeyen hedefleri de tespit edilip vuruluyor. Mehmetçik kendi canını ortaya koyarak ilerliyor, ilerledikçe yeni terör hedefleri de tespit ediliyor ve anlık olarak vuruluyor."

'BUNU TÜRKİYE'DEN DAHA İYİ YAPABİLEN ÜLKE YOK'

"Bizim en üstün olduğumuz taraflardan biri de bu. Anlık tespit edilen hedefleri en kısa sürede vuran ülkelerin başında geliyor Türkiye. Pek çok ülke bu konuda, kara-hava uyumu için Türkiye'den destek istiyor. Dünyada şu an bu hıza ulaşabilen ülke yok. Bu da tecrübeden kaynaklanıyor. PKK'yla mücadele, Fırat Kalkanı'ndaki mücadeleden elde edilen tecrübeden kaynaklanıyor."

TERÖR ÖRGÜTÜ ÇEKİLİYOR

"Harekat dişli geçiyor. Kimi yerlerde harekat gelişirken kimi yerlerde çatışmalar yaşanıyor. Harekatın geliştiğini görüyoruz ki bu çok iyiye işaret. Terör örgütü belli alanlarda direnmeye çalışıyor, ilk temastan sonra tutunamıyor, geriye doğru çekiliyorlar. Bu harekatın ruhuyla ilgili önemli bir parametre"

Hürriyet muhabiri Uğur Ergan'ın edindiği bilgilere göre Leopard ve M-60 tankları, Özel Kuvvetler ve komandolar dün  ilerledikleri arazide küçük çaplı geçici üs bölgesi de kurdu. 

TSK ve ÖSO unsurları ilerledikleri ilk noktalarda ciddi bir direnişle karşılaşmadı. Muhalifler, Raco'nun köylerinde bazı terör örgütü mensuplarını sağ ele geçirdi. TSK uçakları da gün boyu terör örgütü mevzilerini vurdu. Cinderesi beldesine bağlı Celeme, Himdiye, Haclar, Freriye ve Tel sellür köylerinde örgüte ait hedeflerin bombalandığı görüldü.

HANGİ NOKTALARA GİRİLDİ?

Cumartesi günü 72 savaş uçağının terör hedeflerini vurmasının ardından önce Özel Kuvvetler Afrin'e sızdı, ardından ÖSO birlikleri içeri girdi. Saat 11.05'te Türk askerinin sınırı geçmesiyle kara harekatı başladı. Özel Kuvvetler, komandolar, piyade birlikleri zırhlı araçlar ilerlerken savaş uçakları ve obüsler de terör hedeflerini vurdu. 

Azez-Gülbaba hattından başlayan harekat kapsamında TSK ve harekata destek veren Özgür Suriye Ordusu güçleri Afrin'in Raco ve Bülbül beldelerine bağlı Şenkal, Kurni, Bali, Edamanlı köyü ile Kita, Kordo ve Bibno çiftlikleri, Suriye Tel Tepesi ile 240. Tepe isimli noktaları ve iki tepeyi daha ele geçirdi.

KONTROL NOKTALARI ELE GEÇİRİLİYOR! İLK 48 SAATTE 7.5 KM

Habertürk'ten Çetiner Çetin'in edindiği bilgilere göre harekatın ilk 48 saatinde 7.5 kilometre içeri girildi. Özellikle Kırıkhan-Hassa hattının karşısındaki Afrin'e bağlı Raco, Şedia ve Surki bölgelerinde çatışmalar yaşandı. Terör örgütünün kontrol altında tuttuğu 21 nokta kullanılamaz hale getirildi. Terör örgütünün yollara döşediği 17 tuzak imha edildi. 

Dosya Haber

Son Güncelleme: 22.01.2018 22:23
Anahtar Kelimeler:
OperasyonAfrinZeytindalı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.