HAKAN GÖKSEL
HAKAN GÖKSEL
20 Eylül 2017 Çarşamba 00:01
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın BM'de verdiği iki kritik mesaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York'taki BM Genel Kurulu'nda dünya liderlerine hitap etti. Kuzey Irak'ı bir kez daha uyaran Erdoğan "Erbil'i bu girişimden vazgeçmeye davet ediyorum" dedi.

BM Genel Kurulu'ndaki konuşmasında BMGK'nın reforme edilmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, "İnsanlığa hayrı kalmayan bu yapı yenilenmezse, kaos ortamında herkes başının çaresine bakar" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Kurulu'nda Konuştu: Erbil Referandumdan Vazgeçmelidir

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan,  BM Genel Kurulundaki konuşması başladı. Erdoğan, dünya liderlerine seslendi.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Bu yılki genel kurulun hayırlara vesile olmasını diliyorum. Teröristler faaliyetlerini sürdürüyor. Endişe ile takip ediyoruz. En etkili yol bu çatı altında samimi iş birliği önemlidir. Daha güvenli ve müreffeh bir dünyan için elimizi taşın altına koyalım. Sayın Başkan değerli delegeler  Suriye tüm dünyada derin yaralar açtı.

İDLİB'DE YENİ BİR PLANI HAYATA GEÇİRİYORUZ

Terör, sınırları aşarak bir kanser gibi yayılıyor.  Suriye halkını maalesef uluslararası toplum yalnız bıraktı. Bu insanların yaşadıklarıı kayıtsız kalamazdık. Şu anda ülkemizde 3 milyonun üstünde Suriyeli ile 200 binin üstünde Iraklı'ya ev sahipliği yapıyoruz.  Astana toplantılarını başlattık. Ülkede kalıcı ateşkesin sağlanması için  Rusya ve  İran'la mutabakata vardık. Yeni bir planı hayata geçiriyoruz. İstikrarlı ve müreffeh bir  Suriye için her adımı destekliyoruz. Mülteci akınını önlemek için her türlü adımı atıyoruz.

Çalışmalarımıza uluslararası toplumdan yeterli desteği alamıyoruz. Kamunun, sivil toplum kuruluşlarının harcamaları 30 milyar dolar harcadık.  Avrupa söz verdiği yardımı yapmadı.

YPG SURİYE'DE İNSANLIK SUÇU İŞLİYOR

Verdikleri sözleri tutmaya davet ediyorum.  Türkiye sadece ülkemize gelen sığınmacılara kucak açmakla kalmıyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun mağdruların yardımına koşuyoruz.  Somali konusundaki çalışmalarımız örnek olacak düzeydedir."

Sayın Başkan değerli delegeler...  Türkiye  Suriye ve  Irak'ta istikrarsızlıktan beslenen terör örgütleri ile mücadele etmektedir. 3 bine yakın DEAŞ militanını etkisiz hale getirdik. Fırat Kalkanı operasyonu DEAŞ'a karşı verilen en önemli mücadeledir. PYD YPG'nin  Suriye'de ele geçirdiği bölgelerde kendisine karşı çıkanları öldürme çabaları insanlık suçudur.

KUZEY IRAK REFERANDUMUNA TEPKİ

Irak'ın da toprak bütünlüğü konusunda bağımsızlık talepleri gibi çatışmaya neden olabilecek taleplerden vazgeçilmeli.  Erbil'i girişimden vazgeçmeye davet ediyoruz. Karar bölgede yeni çatışmalara neden olabilir. "

SUUDİ ARABİSTAN'A KATAR ÇAĞRISI

" Kuveyt Emiri Şeyh Sabah'ın arabuluculuk çalışmalarını destekliyoruz.  Suudi Arabistan'ın sorunun çözümü yönünde çaba göstermesini öneriyoruz."

"Bugün görmezden geldiğimiz her krizin küresel bir çatışmanın fitilini ateşleyeceğini unutmamalıyız. Nükleer silahların her çeşidine karşı olduğumuzu belirtmek istiyorum. "

" Kıbrıs Türklerinin haklarına saygı gösteren tekliflere açığız."

DÜNYA, SURİYE'DE OLDUĞU GİBİ ARAKAN'DA DA İYİ BİR SINAV VEREMEDİ

"Birkaç hafta önce  Myanmar'dan alınan haberler ile sardıldık. Vatandaşlık hakları dahi elinden alınan Arakanlı Müslümanlar göçe zorlanmaktadır. Uluslararası toplum tıpkı  Suriye konusunda olduğu gibi iyi bir sınav veremedi. Asıl olan  Arakan halkının kendi topraklarını içinde huzurla yaşamalarını temin etmektir.  Türkiye olarak bu konuda ülkelerle görüştük. Eşim, oğlum, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımızı kamplara gönderdik. Desteklerimiz sürüyor."

Erdoğan'dan BM'ye Uyarı: Böyle Giderse Herkes Kendi Başının Çaresine Bakar

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan,  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, "Dünya 5'ten büyüktür" dedi ve  BM'nin hızlı şekilde reforme edilmesi gerektiği yönündeki çağrısını yineledi.

Erdoğan, bu reformun yapılmaması durumunda herkesin kendi başının çaresine bakma yolları arayacağını, bunun da yeni zulümlere ve kaosa yol açacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"BU OLANLAR,  BM'NİN REFORME EDİLMESİNDE NE KADAR GEÇ KALINDIĞININ İFADESİDİR"

Tüm bu gelişmeler ve yaşanan insani trajediler,  Türkiye olarak 'Dünya 5'ten büyüktür' diyerek sembolleştirdiğimiz  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin yeniden yapılandırılması çağrımızın haklılığını teyit ediyor. Aynı zamanda  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin reforme edilmesinde ne kadar geç kaldığımızın da bu ifadesidir.

"HERKES BAŞININ ÇARESİNE BAKMANIN YOLLARINI ARAR"

Tüm dünyanın temsilcileri sıfatıyla bu çatı altında bir araya gelen bizler, terör örgütlerinin cinayetlerine, insani krizlere ve mağduriyetlere engel olacak bir irade ortaya koyamazsak o zaman herkes başının çaresine bakmanın yollarını arar. Bu anlayışın yaygınlaşması durumunda dünyamız yeni bir kaos ve zulüm fırtınasının içine sürüklenir.

TWİTTER ADRESİNDEN DE ÇÖZÜMÜ GÖSTERDİ

Erdoğan, konuşmasının ardından twitter adresinden de  BM'nin yapısına yönelttiği eleştirileri tekrar etti.

Erdoğan şu mesajları verdi:

Dünya genelinde yaşanan insani trajediler,  BM Güvenlik Konseyi'nin yeniden yapılandırılması çağrımızın haklılığını teyit ediyor.  Birleşmiş Milletler'i, insanlığın ortak vicdanı olarak, krizlere hızla müdahale kapasitesine sahip bir yapıya dönüştürmemiz şarttır.

"İNSANLIĞIN HAYRINA ADIM ATMA KAPASİTESİ KALMADI"

Mevcut yapısıyla insanlığın hayrına adım atma kapasitesi kalmamış olan bu çarpık sistemin devamında ısrar etmek kimsenin faydasına değildir. Teklifimiz, aynı hak ve yetkilere sahip, her yıl 10'u yenilenmek suretiyle 2 yıl görev yapan, 20 üyeden oluşan bir BMGK yapısıdır.
Biz Güvenlik Konseyi'nin, tüm ülkelerin söz sahibi olduğu, demokratik, şeffaf, adil ve etkin bir yapıya kavuşmasını istiyoruz.  Türkiye olarak, "Dünya 5'ten büyüktür" diyerek sembolleştirdiğimiz bu çağrımızı kararlılıkla sürdüreceğiz.

Dosya Haber

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.