21 Ocak 2018 Pazar 01:27
TSK'nın dakika dakika Afrin operasyonu! Afrin operasyonunun tüm ayrıntıları

Hatay'ın Reyhanlı ve Kırıkhan ilçeleri arasında uçak seslerinin duyulmasının ardından Başbakan Binali Yıldırım Türk savaş jetlerinin Afrin'deki hedefleri bombalamaya başladığını duyurdu. TSK'dan yapılan açıklamada da 'Zeytin Dalı Harekatı'nın başlatıldığı bildirildi. 72 uçağın katılımıyla gerçekleşen operasyonda 108 hedef vuruldu.

00:28 PYD MEVZİLERİ FIRTINA OBÜSLERİYLE ATEŞ ALTINA ALINDI

Türk Silahlı Kuvvetleri'nce (TSK) düzenlenen harekatın başlamasının ardından Kilis-Hatay hakkındaki bazı alanlara taciz atışları yapıldığı, bunun üzerine sınırda konuşlu TSK birliklerinin, PYD mevzilerinin bulunduğu bölgeleri Fırtına obüsleriyle ateş altına aldığı bildirildi. AA'nın aktardığına göre, bombardıman sesleri Kilis'in sınır köylerinden de duyulabiliyor.

23:40 Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Hatay'ın Reyhanlı ilçesine gelen 3 otobüs komando da sınır birliklerine sevk edildi.

23:05 AKAR: SURİYE'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE SAYGILIYIZ

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Zeytin Dalı Harekatı'nın yönetildiği komuta merkezinde yaptığı açıklamada, "Hedef siviller değil, sadece teröristlerdir. Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılıyız" dedi.

Akar açıklamasında, "Tabii şu anda bile bazı yaralılarımız, gazilerimiz var onlara da saygılarımızı, şükranlarımızı sunuyoruz. Kendilerine acil şifalar diliyoruz" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım da Genelkurmay Başkanlığı'ndaki komuta merkezine gelerek Orgeneral Akar'dan bilgi aldı.

23:00 GÜL'DEN AFRİN MESAJI

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Afrin operasyonuna yönelik bir mesaj paylaştı. Abdullah Gül, Twitter'dan paylaştığı mesajda "Allah ordumuzu muzaffer etsin, askerlerimizin yardımcısı olsun" ifadelerini kullandı.

22:45 İNGİLTERE, FRANSA, ÇİN BÜYÜKELÇİLERİ DIŞİŞLERİ'NE ÇAĞRILDI

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) daimi üyelerinden İngiltere, Fransa ve Çin'in Ankara büyükelçileri, Dışişleri Bakanlığına çağrılarak "Zeytin Dalı Harekatı" hakkında bilgilendirildi.

22:35 Kilis'in sınır hattındaki 2 eve uçaksavar mermileri isabet etti. Jandarma ekipleri iki evde de inceleme başlattı.

22:20 ÖNCÜPINAR'DAN AZEZ'E ASKERİ SEVKİYAT YAPILIYOR

Kilis'in Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan Azez kasabasına doğru askeri sevkiyat yapıldığı görüntülendi.

22:00 ABD'DEN OPERASYONA İLİŞKİN İLK AÇIKLAMA

Pentagon'dan yapılan açıklamada, Türkiye'nin Suriye sınırındaki durumla ilgili endişelerinin kabul edildiği söylenerek, taraflara şiddetten kaçınma çağrısı yapıldı.

21:30 YILDIRIM: KARA UNSURLARIMIZ YARIN DEVREYE GİRECEK

Başbakan Binali Yıldırım, "Zeytin Dalı Harekatı'nın ilk aşaması TSK hava unsurlarıyla gerçekleştirilmiş, hedeflerin neredeyse tamamına yakını tahrip edilmiştir. Yarından itibaren gelişmelere göre kara unsurlarımız da gerekli faaliyetleri icra edecek. 'Afrin'de Kürtleri yok etmeye yönelik bir operasyon yapılıyor' gibi kara propagandaların gerçekle alakası yoktur" dedi

21:10 SURİYE, AFRİN'DEKİ OPERASYONU KINADI

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Şam'ın Türkiye'nin Suriye'nin bir parçası olan Afrin'e düzenlediği harekâtı kararlılıkla kınadığını duyurdu.

Suriye'nin resmi haber ajansı SANA'nın yayınladığı bakanlığın açıklamasında, "Suriye Arap Cumhuriyeti, Türkiye'nin Suriye topraklarının bir parçası olan Afrin'e düzenlediği saldırıyı kararlılıkla kınıyor" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca Türkiye'nin operasyonla ilgili Şam'ı bilgilendirdiği iddiaları yalanlandı ve Türkiye'nin eylemlerinin, Suriye'nin egemenliğine saldırısının bir başka adımı olduğu kaydedildi.

20:45 TSK: 7 BÖLGEDE, 108 HEDEF VURULDU, 72 UÇAK KATILDI

TSK'dan yapılan açıklama şu şekilde:

"Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17.00'den itibaren başlatılan "Zeytin Dalı Harekâtı" planlandığı şekilde devam etmektedir.

'MEŞRU MÜDAFAA HAKKI'

Harekât, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK'nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

'UÇAKLAR EMNİYETLE ÜSLERİNE DÖNMÜŞLERDİR'

Harekâtın başlangıcında 7 bölgede tespit edilen PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütüne ait sığınak barınak ve mühimmat deposu olarak kullanılan 108 hedef Hava Kuvvetlerimiz tarafından imha edilmiştir. Harekâta katılan 72 uçak müteakip görevlere hazırlık için emniyetle üslerine dönmüşlerdir.

​Harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir."

20:40 'MÜTTEFİKLERDEN BEKLENTİMİZ TERÖRİSTLERİN YANINDA OLMAMASI'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, "Harekatta siviller değil, teröristler hedef alınmıştır. Operasyonu havadan ve karadan yürütüyoruz. Teknik konularda askerlerimiz bilgi vermektedir. Hava sahasını kullanma ihtiyacı vardır, F-16'larımız hedefleri vurmuştur" dedi.

'SADECE TERÖRİSTLER HEDEF ALINDI'

Çavuşoğlu, "Hukuk çerçevesinde ve BM çerçevesinde hareket ediyoruz. Burada esas olan attığımız adımın uluslaraası hukuka uygunluğudur. Bizim kendi adımlarımızı atmamız lazım. Bugüne kadar gerekli uyarıları yaptık. Müttefiklerden beklentimiz teröristlerin yanında olmaması. Siviller hedef alınmamıştır. Sadece teröristler hedef alındı" dedi. Çavuşoğlu açıklamalarına şöyle devam etti:

'SOÇİ'YLE BU SÜRECİN İLGİSİ YOK'

"Suriye Başkonsolosluğuna yazılı bildirimde bulunuyoruz. Fırat Kalkanı operasyonu öncesinde de yaptık şimdi de yapıyoruz. Girdik girme amacımız budur diye. Suriye'nin sınır bütünlüğü ve toprak bütünlüğü çok önemli. Soçi'yle bu sürecin ilgisi yok. Soçi'de YPG'nin, PKK'nın olmadığını söyledik. Buradaki siyasi süreci etkileyen bir durum değildir. DEAŞ Soçi'yi etkileyecekse o zaman mücadeleyi de durdurmak lazım. Böyle bir şey olur mu? Soçi'deki amaç siyasi çözüm için gerekli adımları atmaktır. Tüm ülkelere öncelikle Suriye'deki bulunan aktörlere bilgi paylaşımında bulunduk ne yapacağımızı konuştuk. Afrin'den saldırılarda İdlib'deki gözlemcilerimiz de hedefti."

20:20 SOYLU'DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından, Afrin'e yönelik başlatılan "Zeytin Dalı Harekatı"na ilişkin paylaşımda bulundu.

Bakan Soylu, "Tarihi destanlarla dolu ecdadımızın kahraman evlatları Zeytin Dalı Harekatı'yla sınırlarımızı teröristlerden temizleyecekler. Allah evlatlarımıza muzafferiyet nasip eylesin" değerlendirmesini yaptı.

19:50 Rusya'nın Türkiye Büyükelçiliği Sözcüsü İrina Kasimova, Rusya'nın Türkiye Büyükelçisi Aleksey Yerhov'un Afrin'de başlayan harekât hakkında bilgilendirilmek üzere Türkiye Dışişleri Bakanlığı'na davet edildiğini doğruladı.

Sputnik'e konuşan Kasimova, "Dışişleri Bakanlığı'ndan daveti doğruluyoruz. Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nda tarafımıza, Rusya yönetimine iletilmek üzere bilgi aktarıldı" ifadelerini kullandı.

19:40 İNGİLTERE, FRANSA VE ÇİN TEMSİLCİLERİ DE DIŞİŞLERİ'NE DAVET EDİLECEK

BM Güvenlik Konseyi'nin diğer üyeleri İngiltere, Fransa ve Çin'in Türkiye'deki temsilcilerinin Afrin harekatıyla ilgili bilgilendirilmek üzere Dışişleri Bakanlığına çağrılması bekleniyor.

19:25 DİYANET: TÜM CAMİLERDE FETİH SURESİ OKUNACAK

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş yaptığı açıklamada, "Bu akşam bütün camilerimizde yatsı ve sabah namazı öncesi veya sonrası Fetih Suresi okunacak, ordumuza ve milletimize dua edilecektir" dedi.

19:15 TSK: BELİRLENEN 113 HEDEFTEN 108'İ VURULDU

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada, "18.30 itibariyle belirlenen 113 PYD/PKK hedefinden 108'ini vurdu. Hastanelere getirilen ölü ve yaralıların tümünün PYD/PKK'lı" ifadeleri yer aldı.

19:05: DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: SURİYE REJİMİNE BİLDİRİYORUZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Harekatı bir yazıyla Suriye rejimine bildiriyoruz. BM dahil tüm taraflara bilgi verdik. Tillerson'a 'yanımızda olmalısınız' dedik" açıklamasını yaptı.

19:00 TSK: VURULAN TERÖRİSTLER SİVİLMİŞ GİBİ GÖSTERİLİYOR

TSK'dan yapılan açıklamada, "YPG ve DEAŞ unsurları, vurulan teröristleri sivilmiş gibi göstermeye çalışıyor" dendi.

18:45 RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya'nın Suriye'deki komuta merkezinin Türkiye'nin harekât başlattığı Afrin'de bulunan Rus askerlerin güvenliklerini sağlamak için Tel Rıfat'a çektiğini bildirdi.

18:40 ABD, RUSYA VE İRAN MİSYON ŞEFLERİ DIŞİŞLERİ'NE ÇAĞRILDI

ABD, İran ve Rusya büyükelçilikleri misyon şefleri Dışişleri Bakanlığa çağrılarak Afrin'deki son gelişmelerle ilgili bilgilendirildi.

18:30 RUSYA BM'DE TÜRKİYE'İN BAŞLATTIĞI OPERASYONA SON VERMESİNİ TALEP EDECEK

Rus senatör Klintseviç, Rusya'nın Suriye'yle diplomatik işbirliği yapacağını ve Birleşmiş Milletler'de (BM) Türkiye'nin Afrin'de başlattığı operasyonu sonlandırmasını talep edeceğini belirtti.

18:25 HAREKATI AKAR YÖNETİYOR

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın Afrin harekatını Genelkurmay'dan idare ettiği açıklandı.

18:15 RUSYA: DİKKATLE TAKİP EDİYORUZ

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova'nın Türkiye'nin harekât başlattığı Suriye'nin Afrin kentindeki gelişmeleri dikkatle takip ettiğini ve bu konudaki haberleri endişeyle karşıladığını bildirdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, TSK'nın Afrin'de başlattığı harekâta yönelik açıklamasında, karşı karşıya gelen taraflara karşılıklı itidal çağrısında bulundu.

18:05 ÇAVUŞOĞLU: GELİRİZ DEDİK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu operasyonla ilgili Twitter üzerinden açıklama yaptı. Çavuşoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti, kendisine yönelik her türlü tehdidi bertaraf etmeye kararlı ve muktedirdir. #BirGeceAnsızınGelirizDedik #ZeytindalıHarekatı" mesajını paylaştı.

18:00 TSK: DEAŞ HEDEFLERİ DE VURULUYOR

Türk Silahlı Kuvvetleri, operasyona ilişkin bir açıklama daha yaparak, IŞİD hedeflerinin de vurulduğunu belirtti.

TSK açıklamasında, "Zeytin Dalı Harekatı kapsamında PYD hedeflerinin yanı sıra DEAŞ hedefleri de vurulmaktadır" ifadeleri yer aldı. Diğer yandan TSK'dan yapılan açıklamada, "PKK/PYD-YPG terör örgütünün başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere sivilleri canlı kalkan olarak kullandığı tespit edilmiştir" dendi.

17:55 AKAR, ABD'Lİ VE RUS MEVKİDAŞLARINI BİLGİLENDİRDİ

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın harekat öncesi ABD'li ve Rus mevkidaşlarını bilgilendirdiği açıklandı. 

ABD ve Rusya Genelkurmay Başkanları'nın da telefonla bir görüşme yaptıkları bilgisi alındı. Rusya Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında, Gerasimov ve Dunford'un gerçekleştirdiği görüşmede ‘Suriye'deki durumun yanı sıra karşılıklı çıkar teşkil eden diğer konuların ele alındığı' kaydedildi.

​17:40 TSK'DAN AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığı, Afrin'e yönelik olarak 'Zeytin Dalı' operasyonunu başlattığını açıkladı. Açıklama şu şekilde:

​"Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye'nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17:00'dan itibaren "Zeytin Dalı Harekatı" başlatılmıştır.

Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK'nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51'inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

17:35 ÇAVUŞOĞLU, ABD'Lİ MEVKİDAŞI İLE GÖRÜŞTÜ 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson'la görüştü.

17:20 ERDOĞAN: KENDİ GÖBEĞİMİZİ KENDİMİZ KESİYORUZ

Türk savaş uçaklarının Afrin'deki PYD hedeflerini vurmasıyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Rahat durun, dedik, durmadılar. 'Bak bizim topraklara saldırmaya, sınırlarımızı zorlamaya tevessül etmeyin' dedik, dinlemediler ve bize müttefik görünenlere de söyledik. 'Bak bunlar PKK'nın ta kendisidir' dedik, 'Bunlar PYD'dir' dedik. 'Bunlar aynıdır, YPG'dir' dedik. 'Rakka'ya teröristlerle gitmeyin, DEAŞ terör örgütüdür, bir terör örgütünü bir diğer terör örgütüyle değil, gelin beraber halledelim bunları' dedik, dinlemediler. 'Peki siz bilirsiniz' dedik ve şimdi işte gereğini biz yapıyoruz. Kendi göbeğimizi kendimiz kesiyoruz."

17:00 TSK SINIRDAKİ HEDEFLERİ BOMBALIYOR

Türk savaş jetlerinin, PYD hedeflerini bombaladığı bildirildi. Anadolu Ajansı, ÖSO birliklerinin de Afrin'e doğru ilerlediği bilgisini paylaştı.

Sınırda F-16'ların 6 adet noktayı hedef aldığı iddia edildi. Savaş uçaklarının Suriye'ye girmediği, sınırın sıfır noktasında hareket ettiği ileri sürüldü.

YILDIRIM: TSK HAVADAN HAREKATA BAŞLAMIŞTIR

Başbakan Binali Yıldırım da, "TSK havadan harekata başlamıştır" dedi.

Yıldırım, "Şu an itibarıyla kahraman Silahlı Kuvvetlerimiz, Afrin'de PYD/PKK ve DEAŞ unsurlarını yok etmek için havadan harekata başlamıştır" ifadelerini kullandı.

Bu arada önlemlerini artıran Türk güvenlik güçleri, vatandaşları sınır bölgesinden uzak durmaları konusunda uyarıyor.

Dosya Haber

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.