Bu güne kadar genelde tasarruf ve maaliyet üzerine yazılar paylaşmıştım. Bu hafta biraz alışılmışın dışına çıkmak istedim. Dünya üzerinde birçok ilke imza atmış bir araç..

1947 yılında, Galler sahilinin kumlarına çizilen bir otomobil taslağıyla başlayan bir hikaye, teknolojisiyle, tasarımıyla, her türlü arazi koşuluyla başa çıkarak ve sunduğu birçok imkanla gönlümüzü fethediyor.

Gözü her zaman zirvede olan ve çoğu konuda tek rakibi yine kendisi olan bir araç düşünün..

Hem şehirde cirit atabileceğiniz bir SUV, hemde arazi koşullarında sizi hiçbir zaman mahcup etmeyecek havalı süspansiyonlara sahip bir 4x4..

1955 yılında, 6 üniversite öğrencisinin 2 adet Land Rover ile Londra'dan başlayan ve son durağı Singapur olan bir maceraya atılmışlardır. Yolun sonunda alacakları ödül ise tarihe yazılmak olacaktı. Aynı zamanda bu hikaye de Land Rover için iyi bir reklam olmuştur.

Hikayenin tamamını "www.landrover.com.tr" sitesinden okuyabilirsiniz.

Aracın biraz da teknik özelliklerinden bahsedelim..

Land Rover, bünyesinde barındırdığı sensörler sayesinde birçok işlemi sizin yerinize gerçekleştiriyor. Sunduğu bu konfor sayesinde size sadece anın tadını çıkarmak kalıyor.

Bu sensörler, yoldaki hız limiti uyarılarını, önünüzdeki araba ile mesafenizi, arazi koşullarını ve sürüş anında aniden karşınıza çıkan bir objeyi takip ederek fren sistemini devreye sokabiliyor. Bununla birlikte akıllı telefonunuzla aracınızı kontrol edebiliyorsunuz. Park ederken ya da park yerinden çıkarken kimseye ihtiyacınızda kalmıyor. Aynı zamanda dilediğiniz gibi arabanın yüksekliğini ayarlayabiliyorsunuz.

Ağırlığın güç olmadığını vurgulayarak alüminyum gövdeli araçlar konusunda çalışmalarını sürdüren Land Rover, bu düşüncesiyle yakıt tasarrufununda önünü açıyor. Bence de aracın pahalı olması fuzuli yere fazladan yakıt yakmanızı gerektirmez.

Elektrikli Açılır Çeki Demiri, tamponun arkasına görünmez şekilde yerleştirilerek temiz ve çekici bir görünüm sağlanmış. Tek dokunuşla 12 saniyede açabiliyorsunuz. Hatta engellere karşı hassas olup gerektiği durumlarda otomatik olarak kapanabiliyor. Ayrıca bu çeki demirine 3500 kg ağırlığa kadar römork takabilirsiniz.

Bünyesinde barındırdığı 1700 watt, 29 adet hoparlör (1 adet subwoofer) ile ses kalitesini doruklarda yaşayabilirsiniz. Sevmediğiniz şarkıların bile hoşunuza gideceğini düsünüyorum.

Sistemde, bunlara ilave olarak aracın buz, kar veya ıslak çim gibi en zor ve en düşük yol tutuşu olan zeminlerde bile kolay ve yumuşak biçimde kalkış sağlayan özel bir kalkış özelliği de yer alıyormuş.

Eğim İniş Kontrolü, sabit hızı koruyarak ve her tekerleğe ayrı fren uygulayarak zorlu eğimlerde güvenli, kontrollü inişe yardımcı oluyormuş.

 Yokuşta Kalkış Yardımı, yokuşta kalkış sırasında aracın geri kaymasını önler. Araçta ayrıca dik yokuşlarda, sürücünün ayağını yanlışlıkla frenden kaldırdığı durumlarda aracın kayarak kontrolden çıkmasını önlemek üzere tasarlanmış Kademeli Eğim Salınım Kontrolü de bulunuyormuş.

900mm derinliğe kadar sürüş imkanı sağlayan Range Rover'ın opsiyonel su derinliği algılama sistemi, derelerden, nehir geçitlerinden ve sel basan yollardan geçerken kapı aynalarındaki sensörleri kullanarak su çok derinse sürücüyü uyarıyor. Bu özellik gerçek zamanlı resimli su derinliği bilgisi veriyor. Bilgilerde suyun araca göre derinliği ve aracın maksimum hangi derinlikte sudan geçebileceği de gösterilmekteymiş.

Dynamic Response, ön ve arka süspansiyon ünitelerini bağımsız olarak ayarlayarak gövdenin virajlarda veya engebeli yollarda yana yatmasını azaltarak araç kontrolünü ve yolcu güvenliğini iyileştiriyor.

Bu özellik arazi yetenekliliğini arttırıyor. Sistem arazi koşulları algılarsa, kontrol modülü denge telafisi seviyesini azaltarak zemine daha fazla yüzeyin temas etmesine olanak verir.

Otomatik Erişim Yüksekliği özelliği park edildiğinde biniş ve inişi kolaylaştırmak için aracı 50 mm'ye kadar hassas biçimde alçaltır.

Dünyada ilk kez Land Rover sisteminde kullanılan lazer hologram tekniği olan Head Up Display; hız, vites konumu ve navigasyon gibi önemli araç bilgilerini, dikkatinizi dağıtmadan veya gözlerinizi yoldan ayırmanıza gerek kalmadan ön camdagörebilmenizi sağlıyor.

Normal araçlarda standart olan koltuk yatırma özelliğini Range Rover, bütün koltuklar için sunmuş.

Aracın sevdiğim bir özelliği ise zamanlamalı klima ve uzaktan kumandalı park halinde ısıtma, aracınızı uzaktan kumanda ve yedi günlük zamanlayıcı ile önceden ısıtmanızı veya soğutmanızı sağlıyor. Sizde bu sayede kahvaltınızı yaparken aracınızın klimasını telefonunuzdan açıp araca bindiğiniz anda istediğiniz sıcaklığa kavuşabiliyorsunuz.

Hybrid konusunda da bir ilki başaran marka yine Range Rover..

Range Rover Hybrid sınıfında dünyanın ilk dizel SUV'udur. Hibrit teknolojilerini şasiye tamamen entegre etmekle yerden yükselikte, yaklaşma ve uzaklaşma açılarında veya 900 mm sudan geçme derinliğinde hiçbir kayıp olmamış. Bagaj veya yolcu bölümünü etkilememek için aracın zemininin altına bir lityumiyon akü yerleştirilmiş. Aracın tüm arazi yeteneklerini koruması için akü boron çeliğinden bir muhafaza ile korunmuş. Range Rover Hybrid'in alaşım jantları bile daha fazla verimlilik için tasarlanmış. Jantlar hareket ederken hareketi sürdürmek için daha az güç gerektirecek, aerodinamik olarak şekillendirilmiş kollar içeriyor.

Yeni Range Rover Hybrid en zorlu arazilerde, makinelerde ve her Land Rover'ın test edildiği en sert koşullarda test edilmiş. Hibrit teknolojiler verimlilik açısından etkileyici özellikler sunuyor. 35 kW elektrikli motora sahip 3.0L SDV6 Dizel motor, SDV8 Dizel ile aynı performansı 164 g/km ile TDV6 motordan %10 (18 g/km daha az) daha düşük emisyon ile sağlıyormuş.

Yenilikçi teknoloji akü ve motor arasındaki enerji iletiminin kusursuz olmasını sağlıyor. Bu enerji, normalde frenleme ile yitirilen kinetik enerjiyi yakalayıp aküde depolayan Rejeneratif Frenleme işlemi ile, arka aksdaki elektro hidrolik frenler kullanılarak yaratılıyormuş. Ardından bu enerji elektrikli motora güç vemek için kullanılıyor ve istendiği anda tork sağlıyormuş.

Land Rover markasının diğer özellikleri veya modellerini internet sitesinden daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Birazda fiyatları hakkında yazayım.

Türkiye'de Land Rover markasının sunduğu araçlar 405,907 TL'den başlıyor ve 2,160,625 TL ile son buluyor.

Aslında başka ülkelerde yuvarlak hesap 38,000 $'dan başlayıp en pahalısı 200,000 $ olan bu araçlar sağlamlığı, teknolojisi ve tasarımı göz önünde bulundurulduğunda oldukça uygun ancak daha önce de bahsettiğim gibi ülkemizdeki vergiler sebebiyle böyle uçuk fiyatlara çıkabiliyor. Birde dolar fiyatı 3,53 olunca tabi bu araçlar ancak bizim hayalimizi süslüyor.

Land Rover'ın en pahalı araçları göz önünde bulundurulduğunda fiyat farkı yaklaşık 1,500,000 TL'yi buluyor. Bu parayla Kuzey Amerika'da 11 adet 2017 Discovery Sport alabiliyorsunuz. Hemde bunu para birimimiz olan TL ile yani Dolar değerinin ortalama üçte biri olduğu halde yapabiliyoruz.

Birde yıllık ödeyeceğiniz vergiden bahsetmek istiyorum.

Fiyatı en yüksek olan Range Rover LR-V8 Supercharged 5.0 Litre bir aracın yıllık vergisi  14.411,00 TL ve en düşük olan Discovery Sport 2.0 Litre Turbocharged I-4 bir aracın yıllık vergisi ise 2.878,00 TL olarak ödeniyor.

Bazı insanlar olaya "O kadar paraları varsa ödesinler" gözüyle bakıyorlar. Onları da henüz anlayabilmiş değilim. Arkadaşım bu kadar uçuk fiyatlar olmasa belki sende alabileceksin bu arabalardan bir tane neyin kafasını yaşıyorsun diyorum kendi kendime. Ama anlamıyorlar ve bende daha fazla deliriyorum :))

Araç hakkında yazılacak birçok şey daha var ancak sizleride bunaltmak istemedim. Dilerseniz www.landrover.com.tr adresinden araçla ilgili birçok ilginç teknoloji ve bilgiyi edinebilirsiniz.

Son olarak bazı haberlerden bahsedeyim..

Ford’dan bayram öncesi Ağustos ayına özel “0 faiz” fırsatları varmış.

Ağustos ayında devreye aldığı kampanyasıyla müşterilerine binek araçlarda “Her Şey Dahil Finans Paketi” kapsamında FKasko alınması durumunda 36.000 TL, 15 ay ve %0 faiz kampanyası sunan Ford, bu paketten yararlanmayan müşterileri için de 30.000 TL, 15 ay, %0 faiz destekli kredi kampanyasını sürdürüyor. Ayrıca, 0 faiz kampanyasını tercih etmeyen müşterilere de %1 peşin alım indirimi sağlanıyormuş.

Kärcher’den Oto Yıkama Noktaları için dev kampanyası.

Alman temizlik devi Kärcher, oto yıkamacıları sevindirecek yeni bir kampanyaya imza atıyor. Kärcher, Yeni Tabanca (Easy force) ve Yeni Kolay Bağlantı (Easy lock) teknolojili hem ekonomik hem de profesyonel oto yıkama çözümleri HD 9/20 Classic ve NT 70/2 Me Classic’i ikili paket olarak 4,999 TL’ye sunuyor. Kärcher’in avantajlı kampanyasından Ağustos boyunca yararlanılabiliyor. Üstelik Kärcher, ilk bakımda işçilik ücreti almıyor ve ilk bakıma özel yedek parçada yüzde 35 indirim yapıyormuş.

Renault ve Dacia’dan Okula Dönüş Servis Kampanyası..

Renault ve Dacia, araçlarına bakım ve onarım yaptırmak isteyen müşterilerine Okula Dönüş Servis Kampanyası ile cazip fırsatlar sunuyor. 30 Eylül 2017 tarihine kadar yetkili servislerde geçerli olan kampanya kapsamında, tüm Renault ve Dacia araçlarında bakım, mekanik ve ön cam onarımları, aksesuar fix paketleri ve Elf motor yağları yüzde 20 avantajlı fiyatlarla müşterilere sunuluyormuş.

Ayrıca müşteriler, 4 adet Michelin lastik alımında, 80 TL değerinde Opet akaryakıt çeki kazanıyor. Kampanya dahilinde Maximum kart ödemelerinde artı 6 taksit, Worldcard ödemelerinde ise artı 5 taksit imkanı bulunuyormuş.

Bu haftalıkta yazımın sonuna geldim. Kendinize iyi davranın..

Haftaya görüşmek üzere..

kralbet giriş - kralbet giriş sahabet - sahabet - sahabet - - betmoon -

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.