Benim gibi, muhtemelen sende son birkaç saat içinde bir şeyler yedin ve bırak yemeğin tadını ne yediğinin bile farkında değilsin.

Farkındalık, benim de günlük dilimde kullandığım bir terimdir fakat6 anlamı onu cümle içinde kullandığım yerlerden daha derin. Popüler hale geldi çünkü odak noktası ne olursa olsun kişiyi ister istemez bilinçlendirmeye itiyor.

Gıda Mühendisliği mesleğimle birlikte yürüttüğüm ve Uluslararası Uygulayıcısı olduğum Thetahealing® gibi terapi teknikleri bizi kronik ağrı, hastalık, depresyon, uyku sorunları, kaygı bozuklukları gibi yolunda gitmeyen birçok alanda bilinçli farkındalıkla iyileşmeye götürüyor.

Farkındalık kavramıyla karşılaştığımız alanlardan bir diğeri ise yeme konusundaki genel algımızı değiştiren ‘’Mindful Eating’’ yani farkındalıkla yeme, dikkatli yeme.

Tecrübeyle sabittir, davranış değişikliği olmadan, hangisinin en iyisini belirlemek için deneyip incelememize rağmen uyguladığımız birçok reçetenin kısa vadede etkili olup uzun vadede etkili olmadığı kabul edilmiştir.

Bu tür diyetlerde başarı ve başarısızlığı ne belirler? Başarılı olanlar için ortak olan nokta, diyete dikkat etmek ve plan ne olursa olsun plana bağlı kalmaktır.

Bilinçli yeme, bizlerin yemekle ilgili duygusal farkındalığına ve yeme deneyimlerine odaklanan bir yaklaşım olmakla birlikte; kalori hesabı, karbonhidrat, yağ miktarı gibi terimlerle ilgisi yoktur.

“Yemek yerken TV izlemeyin, porsiyonlarınızı küçültün, yutmadan önce bin kez çiğneyin, yemek yerken oturun” gibi öneriler her zaman ne yediğimize dikkat etmek olmuştur. ” Dikkatli yemenin farkı, kurallara bağlı olmamasıdır; bunun yerine, kişisel tecrübelerimiz ile ilgilidir.

Mindful Eating tekniğinin kilo vermek gibi bir amacı yoktur ancak bu beslenme tarzını benimseyenlerin kilo vermesi olasıdır.

Farkındalıkla yeme, sonuç odaklı bir davranıştan ziyade süreç odaklı bir davranıştır. Dikkatli yeme de günlük strese ve dışsal etmenlere maruz kalacak ve bu nedenle sürdürülmesi zor olacaktır.

Bir yemeği nasıl yediğimize ek olarak, bu yemeği bize getirmek için neler gerektiğini düşünün. Büyüme sürecine ve kimler üretimde vardı? Yemeğimizin değerini bilin. Malzemelerin yetiştirilmesi için ihtiyaç olunan güneşi ve toprağı düşünün ve kendinize bunun dünyanın neresinden geldiğini sorun.

Tabağımıza gelmesi için geçen tüm süreci takdir edin. Öncelikle bir alışveriş listesi oluşturun ve listeye eklediğiniz her bir kalemin sağlıklı olup olmadığını da göz önünde bulundurarak anlık satın almalardan -zaten fiyatlar almış başını gidiyor- kaçının.

Yerken, içinde bulunan malzemeleri, özellikle baharatları tanımlamaya çalışın. Yemeği hazırlarken, servis ederken veya yerken çıkan sesleri, hoş kokuları ve tatları, dokuları fark edin. Edinebileceğimiz aşağıdaki gibi bazı tutumlar Mindful Eating sürecini kolaylaştıracaktır.

Yargıyı bırakmak; farkındalıkla yeme deneyiminde karşılaştığımız ilk şey, yiyecekler hakkındaki yargılarımızdır. Elindeki elmayı seviyor musun, sevmiyor musun? Yargılarımızın farkındalığı, farkındalığın kritik bir unsurudur.

Sabretmek; bilinçli yemek yeme için sabırlı olunması gerektiği açıktır. An be an farkında olmak zaman alır. Elmadan küçük bir ısırık almak, birkaç kez çiğnemek ve yutmak alışılagelmiş yeme yönteminden ziyade, tam deneyim için süreci önemli ölçüde yavaşlatıyor.

Küçük ısırıklar aldığınızda, ağız dolu olmadığından tadına varmak daha kolay olacaktır. Deneyimin içinden geçmek yerine deneyimin ortaya çıkmasına izin veriyor oluruz.

Güvenmek; ne hissettiğimizi ve farklı yiyeceklere verdiğimiz tepkileri fark ederek ve takdir ederek, kendimizi daha fazla kabul eder ve dolayısıyla daha fazla güveniriz.

Çaba etmemek; tüm diyetler ölçüm sonuçlarına göre başarılı veya başarısız olma potansiyeline sahiptir. Mindful Eating yaklaşımında belirli sonuçlar ölçülmediğinden, bir yiyici olarak anda olmamıza ve deneyimi tam olarak takdir etmemize izin verilir.

Bir şeyin gerçekleşmesi için hiçbir çabaya gerek yoktur; birey için ne oluyorsa o oluyor, belirli bir sonuç beklentisi yoktur.

Kabul. Olanları fark etmek, farkındalık sürecinin merkezinde yer alır. Bu, ısırık aldığımız elmanın harika tadı gibi olumlu şeyleri kabul etmek veya dudaklarımızın arasına koyduğumuzda elmaya karşı duyduğumuz tiksinme hakkında kendi yargılarımız kabul etmek anlamına gelebilir. O anda ortaya çıkan her şeyi kabul etmektir.

Salıverme; çocukken gerçekten bir parça çikolata istediğimizde kayısı yemeye zorlandığımız için beslediğimiz kırgınlığı bırakmak gibi geçmiş beklentilerimizi bırakmayı içerir. Bağlandığımız her şeyi bırakmak, geçmiş deneyimlere dayalı yargılar olmadan burada ve şimdi yeni deneyimler yaşamamıza izin verir.

Dikkat etmek; görme, ses, koku, dokunma ve tat gibi duyusal deneyimlere odaklanmak, o anda yiyeceğin tam farkındalığını sağlar. Bu süreç size ne deneyimlememiz gerektiğini söylemez; sadece kendi deneyimimizi fark ettiğimizi gösterir.

Her ısırıktan sonra, nasıl hissettiğimizi fark etmek için bedenimizi dinlelim. Yeterince yedik mi? Daha fazlasına ihtiyacımız var mı? Durma zamanı mı? Ardından, bir diğer lokmaya geçelim.

Farkındalıklı yemek, herhangi bir diyet veya yemek planı için gerekli olana benzer bir davranış değişikliği gerektiren bir uygulamadır; bir diyetin özünde dikkat etme ihtiyacı vardır.

Dikkatli yemenin ana yararının kilo kaybı olmadığını belirtmekle birlikte, bilinçli beslenmeyi düzenli bir uygulama olarak benimseyen kişilerin fazla kilolarını kaybetmeleri ve uzak tutmaları oldukça olası beklenen sonuçtur.

Yani Mindful Eating, uygulayıcıların yargılayıcı olmayan ve kendini kabul ederek iyi olduklarına dair güvence vererek, onların kim olduklarını destekler. Tam farkındalıkla her anı sabırla takdir ederek, kendini kısıtlamak veya açlıktan ölmek yerine tadını çıkar.

Pera Özlem Saraçoğlu

ozlemcakovic@gmail.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.