Bu otomatik olarak yaptığımız şey, tasarımımızın ne kadar muazzam olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Bir şeye tam olarak odaklanırken farkında olmadan nefesimizi tutarız. Karşımızda nefesleri kesen bir afet-i devran, muhteşem bir manzara ya da durum olunca bunu kendiliğinden, doğal olarak yapıyoruz. Peki, aynı odaklanmayı bu şevkle sağlayacak bir dış etken olmadan nasıl yaratırız?

Nefes tutmak yaşam gücümüzü en iyi şekilde kullanmamız ve zihinsel kontrol sağlamamızı destekler. Nefesinizi tutarken beynin elektriksel uyarısını değiştirebilir hale gelirsiniz ve akış durumuna geçersiniz. Akıştayken zaman kavramından çıkar ve o anda algıladıklarınızı ya da yaptıklarınızı tam olarak yaşarsınız. İşte oldu: Bırak aksın, izin ver olsun! En iyi sporcuların ve işlerinin üstadı kişilerin inanılmaz zirve performans anlarında deneyimledikleri şey tam da budur.

Danimarkalı yüzücü ve dalgıç Stig Severinsen buz altında en uzun yüzen sporcu olarak 4 dünya rekoruna sahip. Aynı zamanda 22 dakikayla dünyanın en uzun nefesini tutan insanı ünvanıyla Guinnes Rekorlar Kitabı‘nda yerini almış. Bu rekorları sadece fiziksel olarak kendini geliştirmekle değil, nefes yardımıyla beden ve zihin uyumlanmasıyla, akışta kalarak gerçekleştirdiğini söylüyor.

“Nefes kesen manzara”, “güzelliğiyle nefesleri kesti”, “nefessiz izledim” gibi laflar nasıl ve hangi sebeple dilimizin bir parçası oldu acaba? Aynı şekilde anlık kriz ve şok durumlarında da otomatik olarak nefesimizi tutarız. Kendinizi birşey hatırlamaya çalışırken, yaptığınız işe tam olarak konsantre olduğunuzda ya da anahtarı kilide sokmaya çalışırken nefesinizi tutmuş olduğunuzun farkına vardınız mı?

Bu otomatik olarak yaptığımız şey, tasarımımızın ne kadar muazzam olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Bir şeye tam olarak odaklanırken farkında olmadan nefesimizi tutarız. Karşımızda nefesleri kesen bir afet-i devran, muhteşem bir manzara ya da durum olunca bunu kendiliğinden, doğal olarak yapıyoruz. Peki, aynı odaklanmayı bu şevkle sağlayacak bir dış etken olmadan nasıl aynı durumu yaratırız?

Nefes tutmak yaşam gücümüzü en iyi şekilde kullanmamız- ve zihinsel kontrol sağlamamızı destekler. Nefesinizi tutarken beynin elektriksel uyarısını değiştirebilir hale gelirsiniz ve akış durumuna geçersiniz. Akıştayken zaman kavramından çıkar ve o anda algıladıklarınızı ya da yaptıklarınızı tam olarak yaşarsınız. İşte oldu: Bırak aksın, izin ver olsun! En iyi sporcuların ve işlerinin üstadı kişilerin inanılmaz zirve performans anlarında deneyimledikleri şey tam da budur.

Nefes Çalışması Ağrıları Azaltabilir

Danimarkalı yüzücü ve dalgıç Stig Severinsen buz altında en uzun yüzen sporcu olarak 4 dünya rekoruna sahip. Aynı zamanda 22 dakikayla dünyanın en uzun nefesini tutan insanı ünvanıyla Guinnes Rekorlar Kitabı’nda yerini almış. Bu rekorları sadece fiziksel olarak kendini geliştirmekle değil, nefes yardımıyla beden ve zihin uyumlanmasıyla, akışta kalarak gerçekleştirdiğini söylüyor.

Kendi sayfası olan Breathology’de beden ve zihin arasında bağlantı kurarak stresi kontrol altına almak, enerjimizi yükseltmek, fiziksel ve zihinsel olarak daha iyi performans göstermek, ağrıları hafifletmek ve daha sağlıklı olmak için nefes üzerinde çalışmayı öneriyor. Biyoloji uzmanı bir tıp doktoru olarak bundan böyle misyonunun tüm dünyaya nasıl doğru nefes alınacağını öğretmek olduğunu açıkladı.

Bilinçsiz Nefes Tutma Çalışmaları Yapmayın

Dikkat edin, bilinçsiz nefes tutma çalışmaları fayda yerine zarar verebilir. Gereğinden fazla nefes tutmak bedenin doğal biyokimyasına zarar verebilir.

Indian Journal of Psychiatry’de yapılan bir çalışmada sürekli nefesini tutan çocuklarda davranış bozukluğu olduğunu ortaya koydular. Bunlar; tolerans seviyelerinin düşük olması, aşırı ağlama, hassasiyet ve kolayca hayat kırıklığına uğrama gibi bulgular. Bunun yanı sıra sürekli nefesini tutan çocukların %56’sında öfke nöbeti olduğu görülmüş.

Ayrıca kişinin fiziksel durumuna, beklentilerine bağlı olarak her nefes tekniği herkes için uygun olmayabilir.

Hayatınıza Yeni Bir Nefes Getirin

İdeal olan önce doğru nefes almayı ve hangi durumlar için hangi tekniğin kullanabileceğini bilmek. Her gün onbinlerce kez farkında olmadan gerçekleştirdiğiniz bu yaşamsal işlevi basit çalışmalarla çok faydalı egzersizlere dönüştürebilirsiniz. Sadece nefes tutma çalışmalarıyla metabolizmayı hızlandırmak, yağ yakımını arttırmak, zihinsel performansı yükseltmek mümkün. Yapılan bir deneyde IQ seviyesinde %20’lere kadar artış gösterdiği bilimsel olarak ortaya kondu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.