HAKAN GÖKSEL
HAKAN GÖKSEL
05 Şubat 2018 Pazartesi 11:18
CHP'nin Parti Meclisi üyeleri belirlendi

Eski üyelerden 23'ü yerini korurken, 29 yeni isim listeye girdi. 5 saatlik sayımın sonunda yeni PM üyeleri belirlendi. Kılıçdaroğlu'nun listesindeki 10 isim PM'ye giremedi.

CHP’nin 36’ncı Olağan Genel Kurultayı’nda 2’nci güne girildi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 790 oyla 5’inci kez genel başkan seçildiği kurultayda gözler 60 koltuğu bulunan Parti Meclisi (PM) seçimine çevrildi.

8’i Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu’ndan 60 kişilik Parti Meclisi seçimi heyecanı sabahın ilk saatlerinde başladı. Yüzlerce adaylar kurultay salonunun çevresinde ve salon içinde tanıtım masaları kurdu. Kurultay salonu da adayları tanıtan afiş ve posterlerle donatıldı. Bazı adayların destekçileri destekledikleri adayın ismi yazan tişörtler giydi, ellerinde pankart ve bayraklarla salon içinde tur attı.

SONUÇLAR BELLİ OLDU

Kılıçdaroğlu’nun; Lale Karabıyık, Zeki Kılıçarslan, Sibel Özdemir, Burhan Şenatalar, Yüksel Taşkın, Fethi Açıkel, Onur Akın,  Ayşe Eser Tanışoğlu, Murat Emir,  Yunus Emre, Ali Rıza Erbay ve Ömer Fethi Gürer” den oluşturduğu 12 kişilik listesinden Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu’na Lale Karabıyık, Zeki Kılıçaslan, Sibel Özdemir, Burhan Şenatalar, Yüksel Taşkın, Fethi Açıkel, Ayşe Eser Danışoğlu ve Yunus Emre girdi. Sanatçı Onur Akın, Ankara Milletvekili Murat Emir seçilmek için yeterli desteği sağlayamadı.

5 SAATLİK SAYIM

52 kişilik bölüm için Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinin yanı sıra genel başkanlık yarışındaki rakibi Muharrem İnce ile Selin Sayek Böke ve İlhan Cihaner’in başını çektiği “Sol Cesaret” grubunun listeleri de yarışa dahil oldu.

Kılıçdaroğlu listesini büyük ölçüde korudu. 9 isim ise PM listesini delmeyi başardı.

Yaklaşık 5 saat süren sayım sonrasında Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyeleri açıklandı.

488 kişinin aday olduğu PM üyeliğine seçilen 52 kişinin ismi ise şöyle: Gamze İlgezdi, Sera Kadıgil, Yavuz Karan, Yıldırım Kaya, Haluk Koç, Bülent Kuşoğlu, Hakkı Süha Okay, Faik Öztrak, Ali Öztunç, Gamze Pamuk Ateşli, Oğuz Kaan Salıcı, Orhan Sarıbal, Selin Sayek Böke, Yaşar Seyman, Gamze Taşcıer, Ayça Taşkent, Bülent Ecevit Tatlıdil, Bülent Tezcan, Erdoğan Toprak, Seyit Torun, Pınar Uzun, Öztürk Yılmaz, Gökan Zeybek, Onursal Adıgüzel, Veli Ağbaba, Haydar Akar, Gülizar Biçer Karaca, Tekin Bingöl, Çetin Osman Budak, Emre Çam, Mehmet Ali Çelebi, Ünal Çeviköz, M.Gül Çiftçi, Semra Dinçer, Emine Gülizar Emecan, Sevda Erdan Kılıç, Aykut Erdoğdu, Muharrem Erkek, Ali Haydar Hakverdi, Akif Hamzaçebi, Turan Hançerli, Müslüm Sarı, Haluk Pekşen, Gökhan Günaydın, Tuncay Özkan, Necati Yılmaz, Gaye Usluer, Ali Şeker, Erdal Aksünger,Eren Erdem, Gülçin Timur ve Zilhan Cihaner.

YEDEK ÜYELER

108 kişinin aday olduğu YDK üyeliğine seçilen 15 kişinin ismi de şu şekilde: Tuba Torun, Erdoğan Kılıç, Uğur Bayraktutan, Gülsüm Filorinalı, Sezgin Kaya, Öncü Özbay, Selahattin Emre, Ahmet Ersen Özsoy, Mahir Polat, Mustafa Serdar Soydan, Emrah Arslan, Cem Artantaş, Turan Aydoğan, Süleyman Bülbül ve Banu Gençkan.

EN ÇOK OY ALAN 3 İSİM

PM seçiminde en fazla oyu 692 oy ile Haluk Koç aldı. Koç’u Selin Sayek Böke (682), Yıldırım Kaya (625) takip eti. Bu 3 isim de Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesindeydi.

KILIÇDAROĞLU’NUN LİSTESİNDEN 10 FİRE

Kılıçdaroğlu’nun 52 kişilik anahtar listesinden 10 fire verildi. Bu isimler, “Ekrem Kerem Oktay, Sezgin Tanrıkulu, Umut Tekin, Ali Rıza Yılmaz, Ali Hikmet Akıllı, Erbil Aydınlık, Mehmet Bekaroğlu, Celal Çelik, Gökçe Gökçen ve Fatma Güner oldu.

LİSTEYİ DELDİLER

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer almamasına karşın delege desteğiyle Parti Meclisi’ne girmeye hak kazanan isimler ise şunlar oldu:
Necati Yılmaz, Gökhan Günaydın, Tuncay Özkan, Haluk Pekşen, Ali Şeker, Erdal Aksünger, Gaye Usluer, Eren Erdem, Müslim Sarı ve İlhan Cihaner.

LİSTEYİ DELEN İSİMLER

Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesini delerek PM’ye giren isimler şöyle:

Haluk Pekşen (390), Müslüm Sarı (350), Ali Şeker (375), Gaye Uslu (371), Erdal Aksünger (373), Tuncay Özkan (413), Necati Yılmaz (428), Gökhan Günaydın (422) ve İlhan Cihaner (344)

GÜVEN TAZELEYENLER

Ayrıca Genel Başkan Yardımcıları da seçimden güven taleleyerek çıktılar. Bülent Tezcan 439, Seyit Torun 593, Öztürk Yılmaz 478, Veli Ağbaba 541, Aykut Erdoğdu 526, Akif Hamza Çebi 485 oy aldı.

ÇARŞAF LİSTE OLACAK

CHP Tüzüğü’ne göre Parti Meclisi seçimleri çarşaf liste ile yapılıyor. Ancak delegelerin talebi üzerine bu blok listeye çevrilebiliyor. Genel Merkez yönetiminin tavrının ise çarşaf liste olması bekleniyor.

DİPLOMALI SEÇİM KAMPANYASI

Renkli afişlere sahne olan yarıştaki aday Prof. Dr. Servet Harputluoğlu bugüne dek elde ettiği tüm diplomaları seçim afişine bastırdı. Afişine, “2019’da iktidar olmak için, PM liyakatlı kişileri seçin” yazan Harputluoğlu delegelerin oyunu istiyor.

Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyelerinin seçimi için kullanılacak kabinlerin içi adayların tanıtım broşürü ve afişleriyle donatıldı. Kurultay Divan Başkanlığı afişlerin çıkarılıp, isimlerin silinmesi talimatını verdi.

KURULTAYDA TİNERLİ TEMİZLİK

Parti Meclisi seçimleri öncesi oy kabinlerine yazılan adayların isminin silinmesi için salona tiner getirildi. Bantlarla isimlerin kapatılmasıyla yetinmeyen Divan Kurulu tinerli isim temizliği için partililerin kabinlerden uzak durmasını anons etti.

PM İÇİN ONUR AKIN SÜRPRİZİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 12 kişilik Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu aday listesi belli oldu. Listede, Lale Karabıyık, Zeki Kılıçarslan, Sibel Özdemir, Burhan Şenatalar, Yücel Taşkın, Fethi Açıkel, Onur Akın, Ayşe Eser Danişoğlu, Murat Emir, Yunus Emre, Ali Rıza Erbay, Ömer Fethi Gürer yer aldı. Kılıçdaroğlu’nun 8’i Parti Meclisi’ne doğrudan katılacak 12 kişilik listesinde “Bir Islık da Sen Çal” ve “Kılıçdaroğlu” şarkılarını da seslendiren sanatçı Onur Akın’ın yer alması dikkat çekti.

PARTİ MECLİSİ’NE 488 ADAY

Parti Meclisi aday başvurusu, yapılan itiraz, düzeltme ve çekilmelerin ardından kesinleşti. Parti Meclisi’ne toplam 488 aday başvuru yaptı.

Parti Meclisi aday listesi Kurultay Başkanlık Divanı tarafından harf sırasına göre okundu. Mevcut Parti Meclisi üyelerinin büyük kısmının, eski-yeni çok sayıda milletvekilinin aday olduğu listede daha önce siyaseti bırakacağını açıklayan Haluk Koç da yer aldı.

GÜRSEL TEKİN ADAY DEĞİL

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve Bilim Yönetim ve Kültür Platformu’ndan Sencer Ayata’nın aday olamaması dikkat çekti.

Bir önceki kurultayda Parti Meclisi’ne girmek için 462 kişi başvuru yapmıştı.

60 KOLTUĞA 500 ADAY 

Parti Meclisi 8’i Bilim Kültür Yönetim Kurulu olmak üzere toplam 60 kişiden oluşuyor. Parti Meclisi 488, BKYK için 12 aday başvurusu dikkate alındığında, 60 koltuk için toplam aday başvurusu 500 oldu.

KURULTAY’IN İLK LİSTESİ ‘SOL CESARET’TEN

CHP Kurultayı’nda Parti Meclisi ve YDK seçimi için ilk liste çıktı. “Sol cesaret” adı verilen listede “Gelecek için biz” olarak kendilerini tanımlayan CHP Milletvekilleri Selin Sayek Böke, İlhan Cihaner, Ali Şeker, Orhan Sarıbal ve Niyazi Nefi Kara’nın içinde yer aldığı 52 kişi yer aldı. Listede ayrıca BYKP ve YDK için de isimler yer aldı.

8 MYK ÜYESİ LİSTEDE

Merakla beklenen CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesi ortaya çıktı. Kılıçdaroğlu, mevcut MYK üyelerinden sadece 8’ine yer verdi. Bu isimler Haluk Koç, Bülent Tezcan, Seyit Torun, Öztürk Yılmaz, Veli Ağbaba, Tekin Bingöl ve Çetin Osman Budak, Aykut Erdoğdu oldu.

2 MYK ÜYESİ ADAY OLMADI, 2’Sİ YER ALMADI

MYK üyeleri Zeynep Altıok ve Erdal Aksünger aday olmasına karşın listeye giremezken CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran ve Genel Sekreter Kamil Okyay Sındır da aday olmadı.

13 kişilik MYK içindeki Lale Karabıyık ise Bilim, Yönetim ve ve Kültür Platformu’ndaki listede yer aldı.

BÖKE SÜRPRİZİ

Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde kurultay öncesi “Gelecek için Biz” imzalı bildiriye imza atan Selin Sayek Böke de yer aldı. Böke ile birlikte hareket eden Orhan Sarıbal da yeniden listeye girdi. Böke bir önceki kurultayda en çok oy alan Parti Meclisi adayı olmuştu.

Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde 2 diplomat yer aldı. Mevcut Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz yeniden listeye girerken ayrıca emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz de anahtar listeye girdi.

23 KİŞİ YENİDEN ADAY

Kılıçdaroğlu’nun 52 kişilik listesinde 23 kişi yerini korudu. Parti Meclisi için 29 yeni isim aday olmuş oldu.

Mevcut Parti Meclisi üyelerinden Gamze İlgezdi, Sera Kadıgil, Yıldırım Kaya, Haluk Koç, Bülent Kuşoğlu, Hakkı Süha Okay, Ali Öztunç, Orhan Sarıbal, Selin Sayek Böke, Yaşar Seyman, Sezgin Tanrıkulu, Gamze Taşçıer, Bülent Tezcan, Seyit Torun, Öztürk Yılmaz, Veli Ağbaba, Tekin Bingöl, Çetin Osman Budak, Emre Çam, Mehmet Ali Çelebi, Sevda Erdan Kılıç, Aykut Erdoğdu ve Turan Hançerli Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yeniden yer buldu.

PM İÇİN 29 YENİ İSİM

Parti Meclisi’ne seçilmesi için Kılıçdaroğlu’nun listesine aldığı yeni isimler ise şunlar oldu:

Yavuz Karan, Ekrem Kerem Oktay, Faik Öztrak, Gamze Pamuk Ateşli, Oğuz Kağan Salıcı, Ayça Taşkent, Bülent Ecevit Tatlıdil, Umut Tekin, Gülçin Timur, Erdoğan Toprak, Pınar Uzun, Ali Rıza Yılmaz, Gökhan Zeybek, Onursal Adıgüzel, Haydar Akar, Ali Hikmet Akıllı, Erbil Aydınlık, Mehmet Bekaroğlu, Gülizar Biçer Karaca, Celal Çelik, Ünal Çeviköz, Gül Çiftçi, Semra Dinçer, Emine Gülizar Emecan, Muharrem Erkek, Gökçe Gökçen, Fatma Güner, Ali Haydar Hakverdi, Akif Hamzaçebi.

PM, YDK SEÇİMİ TAMAMLANDI

CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nın ikinci gününde Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelikleri seçimi başladı. Kayıtlı bin 226 delege, 60 kişilik PM ve 15 kişilik YDK üyelikleri için oy kullanmaya başladı.

Saat 22.30 sıralarında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da oyunu kullandı. Saat 23.00’te oy verme işlemi sona erdi.

Dosya Haber

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.