“Biz birbirimizi seviyoruz ama anlaşamıyoruz?” Bu cümle eğitimlerime gelen ve ikili ilişkilerde anlayamadığı sebep ya da sebeplerden dolayı sorun yaşayan kişilerin en genel şikayet cümlesidir.

Karşı taraf için de aynı serzeniş de bulunanlar olur:” Sevdiğimi bir türlü anlamıyor.” yani kafalar iki tarafta da karışıktır. Bu tür durumlarda aklıma ilk gelen :” Acaba birbirlerini hangi dilde seviyorlar.” Sorusudur. Bu soruyu yönelttiğimde derin bir sessizlik ve şaşkın bakışlarla karşılaşırım. Henüz Dr. Gary Chapman’ın “5 Sevgi Dili” adlı kitabını okumamış ve bu konuda eğitim almamış olanlar, sevginin tek bir dili olduğunu sanabiliyorlar. Oysa herkes aynı dilde sevmiyor.

Dr. Gary Chapman, yıllar içinde danışanlarını gözledikçe fark ediyor ki aslında herkesin sevgiyi ifade şekli 5 farklı şekilde oluyor. Eğer eşlerin sevgi dilleri birbirinden farklı ise ve birbirinin dili ile konuşmayı bilmiyorlarsa sevilmediklerini düşünüyorlar ve ilişkide sıkıntılar yaşanıyor.

Çok basit bir örnek verecek olursak; Ben sadece Türkçe biliyorum doğal olarak birinin bana sevgisini ifade etmesi için mutlaka bu dilde söylemesi gerekir öyle değil mi? Eğer Türkçe dışında herhangi bir dilde hatta geri kalan bütün dillerde sonsuz kere sevdiğini söylese bu benim için bir şey ifade eder mi? Etmez elbette.

Sevgimizi karşı tarafa nasıl ifade ettiğimiz ilişkimizi sağlıklı yürütmek açısından çok büyük önem arzeder. Üstelik bu sadece çiftlerle olan ilişkilerde değil arkadaşımız, annemiz, çocuğumuz gibi sosyal hayatı kapsayan her bireyle kurulan iletişim için geçerli bir durumdur.

5 sevgi dilini;

(1) ONAY SÖZLERİ

(2) NİTELİKLİ BERABERLİK

(3) )HİZMET DAVRANIŞLARI

(4) ARMAĞAN ALMA

(5) FİZİKSEL TEMAS olarak sıralamaktayız.

Bu maddeleri kısaca açıklayacak olursak;

  1. Onay Sözleri: Anahtar davranış; Sözlü iltifatlar veya takdir sözleri kullanmaktır. Sevgi dolu, cesaret verici, onaylayıcı sözlerle sevgiyi ifade etmeyi içerir.
  2. Nitelikli Beraberlik: Anahtar davranış; birlikte zaman geçirmektir. Birincil sevgi dili "nitelikli beraberlik" olan kişiler için en önemli şey; kaliteli zaman geçirmektir. Tamamen karşıdaki kişiye odaklanmak, onu dinlemek ya da beraber televizyon izlemek sevgi depolarındaki boşlukları doldurmada büyük rol oynar.
  3. Hizmet Davranışları: Anahtar davranış; hizmet etmektir. Bir bardak çay ikramı bile sevgi göstergesi olarak algılanır.
  4. Armağan Alma: Anahtar davranış; küçük ya da büyük ayırt etmeden belli aralıklarda karşı tarafa hediyeler almaktır. İster satın alınan ister elde yapılan objeler olsun armağanlar sevginin görsel ifadeleridir.
  5. Fiziksel Temas: Anahtar davranış; dokunmaktır. Bir sevgi jesti olarak fiziksel temas, varlığımızın derinliklerine ulaşır. Omuza en hafif bir dokunuş bile güçlü bir iletişimdir.

Siz bu seçeneklerden hangisinde sevmeyi biliyorsanız, sevgi tanımınız hangisine uyuyorsa ancak o şekilde ifade edilen sevgi diliyle tatmin oluyorsunuz. Şöyle bir örnek düşünün: Adamın biri ilişkinin başından beri sevgisinin ifadesi olarak eşine her gün çiçek alıp getiriyor. Karısı bundan hiç memnun olmuyor ve bir gün diyor ki: “Sen beni sevmiyorsun ilişkimizin başından beri bir gün bile bana seni seviyorum demedin!” Bu örnekte iki kişinin sevgi dillerinin birbirinden farklı olduğunu görüyoruz. Birisinin sevgiyi ifade dili hediye almakken diğerininki onay sözleri...

Şimdi tüm dikkatinizi kendinize verin ve düşünün, siz hangi dilde seviyorsunuz ve hangi dilde sevilmek istiyorsunuz? Sağlıklı bir ilişki için düşünmeniz gereken bir konu daha var elbette: Peki ya eşiniz hangi dilde seviyor ve sevilmek istiyor?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.