08 Mayıs 2017 Pazartesi 14:10
Antalya Emniyet Müdürü: Alkol yasağının sonuna kadar arkasındayız

Antalya İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, son dönemde Antalya gündemini meşgul eden alkol yasağıyla ilgili olarak, “Hiç bir şekilde bu düzenleme, ne turizmi, ne iç turizmi, ne bu kentte yaşayan yüz binlerce insanı rahatsız etme adına değil, bilakis o insanların huzuru, güvenliğini tesis etme adına alınmış bir karar ve bu kararı uyguluyoruz. Sonuna kadar da arkasındayız” dedi. 

"Antalya’da çevreyi rahatsız edecek şekilde ve açıkta alkol içilmesi Valilik kararı ile yasaklandı” başlığı ile yayımlanan duyurunun ardından kentte başlayan tartışmalara Uzunkaya, açıklık getirdi.

Trafik Haftası nedeniyle İl Emniyet Müdürlüğü Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen törenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Uzunkaya, ‘alkole yasak’ olarak lanse edilen konunun çarpıtıldığını belirtti.

Yasalarda alkolün nerede ve nasıl tüketileceğinin açıkça belirtildiğini aktaran Celal Uzunkaya, “Her gün onlarca insan nara atıp, çevreyi rahatsız ediyor. Mahallesine girerken, çıkarken çocuklarının küfürlerden etkilenmesin diye gözlerini, kulaklarını elleriyle kapatan aileler var. Bunu şikayet konusu eden yüzlerce insan örneği, kaydı var. Ayrıca ilimizin 2017 yılında turizmde çok büyük beklentileri var. Çok olumlu bir süreç var. Bu süreç içerisinde vatandaşlarımız başta olmak üzere, gelecek olan turistlerin rahatsız edilmemesini sağlamak adına, bir nevi hatırlatma sadedinde, bir valilik kararı aldık ve bu kararı kamuoyu ile paylaştık”dedi.

Var olanın, eskilerin tabiri ile ‘Malumun ilanı’ olan bir düzenlemeyi hayata geçirdiklerini kaydeden Uzunkaya, “İnsanlar en çok hatayı, en iyi bildiğimizi sandığımız işlerde yaparız. Dünyanın hiçbir ülkesinde, Asya’sında, Avrupa’sında eline alkol şişesini ya da bardağını alıp sokaklarda nara atan, parklarda, bahçelerde çevreyi rahatsız eden insanlara müsaade edilemez. Bunlara da hiçbir devlet kurumu, kuruluşu, otoritesi izin vermez. Normalinde böyle bir şey beklemek, düşünmek bile abes. Öyle bir algı oluşturuldu ki, sanki turizmi baltalayacak bir karar. Sanki turistler ülkelerinde alkol yasakları var alkol alamıyorlar. Antalya’ya alkol içmeye geliyorlar. Duymuşlar ki Antalya’da alkol yasaklanmış ve Antalya’ya gelmeme kararı alıyorlar. Adamlar buraya alkol için geliyormuş. Biz biliyoruz ki ülkemize geliş nedenleri doğa ve tarihi yerlerimizi görmek ve yaşamak. Alkol kullanımı olan yerlerle ilgili en küçük bir kısıtlamamız yok. Buralarda en küçük bir kısıtlama olmadığı gibi kısıtlamayı düşünme gibi bir durumda yok. Tüketimi ile ilgili bir sınırlama da yok. İsteyen ister bir şişe içer, isteyen bir duble içer” dedi.

“HUZUR VE GÜVENLİK İÇİN UYGULANIYOR”

Uzunkaya, şöyle devam etti: “Kişi ben alkolümü de alırım, arabayı da sürerim diyemez. Böyle bir özgürlük yok. Alkol alıp araba kullanmak ne kadar saçma ise, alkol alıp çevreyi rahatsız etmek de o kadar saçma. Bununla ilgili yapılan düzenlemeleri, yasal müeyyideleri hatırlatmayı bir takım olumsuzlukların kaynağı göstermek de o kadar saçma ve art niyetlidir. Burada, bu işi Antalya turizmi için, Antalya ekonomisi için bir hassasiyet vurgusu gibi kullanan bazı çevreler esasında Antalya’ya kötülük yapıyorlar. Yani bilerek veya bilmeyerek yapıyorlar. Çünkü, hiç bir şekilde bu düzenleme, ne turizmi, ne iç turizmi, ne bu kentte yaşayan yüz binlerce insanı rahatsız etme adına değil, bilakis o insanların huzuru, güvenliğini tesis etme adına alınmış bir karar ve bu kararı uyguluyoruz. Sonuna kadar da arkasındayız.”

“SONUNA KADAR TAKİPÇİSİYİZ”

Yasağın çıktığı tarihten itibaren cezaların yazılmaya başladığının altını çizen Celal Uzunkaya, ”Hatta o yasağın çıktığı günün akşamında cezalar yazıldı. Bununla ilgili bir takım tepki amaçlı organize olan birileri valilik kararını sırf protesto etme adına bu işleri yapan, sosyal medya üzeriden toparlanıp çağrı yapıp, sözde yiğitlik yapmaya çalışan ve içinde de bir takım sorumluluğu olan insanların da bulunduğu gruptakilerin hepsine kabahatler kanunundan işlem yapıldı. Önümüzdeki süreçte de hiçbir müsamaha göstermeyeceğiz. Bir ilin güvenliğinden sorumlu olanlar, ilin huzursuzluğunu değil, huzurunu arzu ederler, güvensizliğini değil, güvenliğini öncelerler. İlin derken bunun içerisinde yerlisi, yabancısı hepsi var. Biz kentimizde yaşayan vatandaşların huzur içerisinde evinden işine, işinden evine gidebileceği, meydanları, alanları kullanırken rahatlıkla dolaşabileceği, hangi yerden hangi sarhoşun gelip kendisine saldıracağı endişesini taşımayacağı, gece yarıları nara atarak hasta yataklarındaki çocukların, yaşlıların rahatsız edilmeyeceği bir kenti oluşturma adına bu düzenlemeleri yapıyoruz ve sonuna kadar da takipçisi olacağız.”

(İsa Akar-Adem Akalan / İHA)

Dosya Haber

Son Güncelleme: 08.05.2017 14:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.